Новини

Глад за емоции

Ния Петрова 12 май 2025, 11:40

Диана Костова за това кога ядем от тъга, а не от глад - и защо храната не бива да е враг


"Емоционалното хранене е, когато ядеш не защото тялото ти е гладно, а защото душата ти търси утеха", казва Диана Костова - сертифициран консултант по хранителни нарушения. Тя е един от лекторите в програмата на събитието Re-Shape Bulgaria - събитие, което събира професионалисти, активисти и експерти, за да пренапишат колективния ни разговор за храната.
В днешно време се храним по график, под стрес или в отговор на емоции. Ядем, защото сме ядосани, тревожни, самотни, изморени. "Пълним дупка, която не е създадена от този материал", казва тя.

От апетит към пристъп

Емоционалното хранене често се разпознава по рязък и неудържим глад, бързо хранене и усещане за ситост, което не води до спиране. "Много хора дори не осъзнават, че се хранят емоционално. Те си мислят, че са лакоми, че нещо не им е наред с хормоните. Истината е, че храната се използва като инструмент за справяне с емоциите."
Първата и най-важна стъпка според нея е именно това: осъзнаването. А след него - експериментът. Диана насърчава хората да наблюдават кога се хранят, какви емоции стоят зад това и как реагира тялото им. Най-важният ѝ съвет? Да не се гладува.
"Диетите и рестрикциите само засилват проблема - когато тялото е лишено, то си взима своето. И понякога го прави в двойна доза."

Разговорът, който липсва

"Мисля, че масово жените у нас са неудовлетворени от начина си на хранене. Преяждат. Търсят контрол. А храната се възприема като враг", казва Диана.
Нейната цел е да разчупи мълчанието около хранителните разстройства, които според нея са масов феномен - особено при жените.
"Ние се храним с таблици, с калории, с макронутриенти. Не с храна. Ако се върнем 100-200 години назад - хората са се хранили балансирано, без да броят мазнини. Днес има стотици диети, но почти никой не се храни спокойно."

Истината не е една

По време на общия разговор с лекторите Ваня Иванова и други участници в Re-Shape Bulgaria, Диана подчерта:

"Няма една диета, която да е подходяща за всички. Подходът е различен за всеки - за едни структурата е полезна, за други - вредна."

Това, което тя защитава, не е универсална формула, а личен процес. Храненето трябва да бъде преживяване, не наказание. Път, не режим.

За следващото поколение


Според Диана днешните потребители са крайно объркани. Информацията е навсякъде, но не всяка е полезна. "Гурута изскачат отвсякъде, трендове се сменят на всеки шест месеца. Надявам се, че сме ударили дъното и оттук нататък може да става само по-добре."

Един мит, който трябва да спре

Ако можеше да разбие един мит завинаги, Диана избира:
"Че храненето с ниско съдържание на мазнини е полезно."
"Това е една от най-пагубните идеи, наложени преди 20-30 години, и последствията от нея още се усещат."

Съветите на Диана Костова

  • Осъзнай какво ядеш - и защо.
  • Не се лишавай - тялото си взима своето.
  • Наблюдавай, експериментирай, откривай.
  • Храни се с удоволствие - не със срам.

Диана Костова вярва, че най-ценното, което хората могат да отнесат от Re-Shape, е усещането, че не са сами. Че има и други като тях - с несъвършени връзки с храната, с опити и грешки, с търсене и умора. Тя не предлага универсална рецепта, а апелира към личен експеримент - да опознаем себе си, да изследваме какво работи за нас, да намерим собственото си темпо и вкус. "Няма един режим за всички - има път, който трябва да си извървим сами. Но не и сами."

Ако искате да чуете още по темата или да зададете своите въпроси, заповядайте на събитието Re-Shape Bulgaria на 17 май в София. Програмата събира на едно място експерти, практици и вдъхновяващи личности, които говорят открито за храната, тялото и отношението ни към тях. Очакват ви лекции, дискусии, дегустации и много поводи за преосмисляне - и за споделяне.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK