Консумирайте с удоволствие (и мярка)
На 12 юни светът отбелязва за четвърти пореден път Световния ден на фалафела. Фалафелът, малкият и неособено красив, но вкусен брат на дюнера, е смес от смлян нахут (а някъде слагат и боб бакла) и подправки, оформени в малки топчета и изпържени до златисто в мазнина. Най-вкусен е топъл, в комбинация с тахан или чеснов сос, ситнонарязана салата с домат, лук и маруля, увит в тънка джоб-пита. Полезен ли е за вас? Разбира се, нахутът е особено полезен – контролира кръвната захар и отделянето на инсулин и понижава холестерола. Освен това, той е добър източник на протеин и засища задълго заради високото съдържание на фибри. Това, че е пържен е проблем, но ако консумирате по-рядко и с мярка, не е страшно. Хрупкав отвън, мек и ароматен отвътре, фалафелът утолява глада и силно засилва чувството за благоденствие.
Точната му родина е неясна, но всички са съгласни, че произхожда от Близкия Изток – в приготовлението му специализират държави като Израел, Египет, Ирак, Мароко, Ливан, Турция. Много популярна улична храна е в целия Близък изток и Европа, и може да го намерите почти навсякъде. Ето няколко места в София и Пловдив, където днес може да се присъедините към празнуването на неговия ден като изядете (поне) едно топченце фалафел – със салата или като сандвич.
СОФИЯ
"Мимас"
ул. "Васил Левски" 68
ул. "Граф Игнатиев" 47
Вкусове (израелска закусвалня)
ул. "Трапезица" 4
на входа на метростанция "Сердика"
"33 гастронавта"
ул. "проф. Асен Златаров" 14
087 937 5233
Марокански ресторант "Анет"
ул. "Ангел Кънчев" 27
980 4098
Закусвалня "Баалбек"
ул. "Дякон Игнатий" 4
9870907, 0899907788
Фурна "Шамсин"
ул. "Цар Симеон" №104
087 784 9393
Ресторант "Ашурбанипал" (При Фреди)
ул. "Княз Борис I" № 174
087 660 8887
Дюнери "Мадрид"
бул. "Мадрид" 20
ПЛОВДИВ
Турски ресторант "Паша"
ул. "Златарска" 8
0897787078
Турски ресторант "Софра"
ул. "Железарска" 13
0878805432
Ливански ресторант "Султана"
ул. "Железарска" 9
0897732520
Ето как да си го направите вкъщи. Рецептата е от готварската книга Jerusalem. Автор: Йотам Отоленги, Тами Самими
Продукти:
250 грама сушен нахут
Средна глава лук, нарязана ситно
1 скилидка чесън, смляна или нарязана наситно
1 супена лъжица синтонарязан магданоз
2 супени лъжици ситнонарязан пресен кориандър
Настърганата кора от един лимон
¼ чаена лъжичка лют пипер
½ чаена лъжичка кимион
½ чаена лъжичка сух кориандър
¼ чаена лъжичка смлян кардамон
½ чаена лъжичка бакпулвер
1 ½ супени лъжици брашно
750 милилитра слънчогледово олио за пържене
½ чаена лъжичка сусам, за овалване
Сол на вкус
Накиснете нахута в голяма купа с вода и го оставете да престои една нощ, докато удвои обема си. На следващия ден го отцедете и поставете в кухненски робот заедно с лука, чесъна, лимоновата кора, магданоза и кориандъра. Смелете докато стане на ситни трохи, но спрете преди да стане на каша.
Добавете подправките, брашното, солта и бакпълвера, заедно с една супена лъжица вода и премесете цялата смес добре на ръка. Покрийте купата и я оставете да си почине за поне един час в хладилника.
За пърженето: загрейте дълбок съд с достатъчно олио, така че да покрие изцяло фалафелите, и загрейте до 180 градуса. С мокри ръце оформете около 1-2 супени лъжици на топченца, като ги оформяте по-сбити така, че да не се разпаднат. Оваляйте ги в сусам и ги пържете около 4 минути, до златисто. Не ги вадете прекалено скоро, за да успеят да се сготвят и в средата. Извадете и отцедете от мазнината.
Сервирайте в питка-джоб с хумус или тахан, салата от ситнонарязани краставици, домати, лук и маруля, и кисели краставички или друга туршия.