Новини

По винените стъпки на Оз Кларк из България

Радослава Ганева 21 януари 2025, 09:48

В началото на месеца, по покана на Mastercard, DiVino и винения експерт Катя Йончева, гостува Оз Кларк, който чрез своята обаятелна реторика и изключителна винена експертиза той успява да демократизира пиенето на качествено вино, не само в родината си, но и в целия западен свят. Заедно с него и Катя Йончева обикаляхме България, за да опознаем българските изби и автентичните винени сортове. Популяризирането на местните сортове като Широка мелнишка лоза и Тамянка пред българската и чуждестранната публика е кауза, зад която DiVino и Mastercard застават от години.
Първа ни спирка в това опознавателно пътешествие е района на Мелник и Сандански.

Мелник

Има нещо магично в този край, дали заради по-мекия климат, красивите надиплени хълмове, вулканичната почва или аурата на мистичното, която обгражда мястото, но районът на Мелник е притегателна за туристите, а напоследък и за любителите на виното. Тук е сниман сериала "Вина", който събужда интереса към българските винени сортове и винарните. Това е добра новина за месните хора, но не достатъчно, за да оживи позастиналите градчета, а регионът има много какво да покаже. Любопитно е да се види как хората в региона се обединяват около желанието да подобрят винената култура, но и да преборят проблемите трупани с години.

Вила Мелник

Вила Мелник е семейна винарна, намираща се в близост до село Хърсово. Основана преди повече от 10 години и кацнала на склон, гледащ към хълмовете на планините Беласица и Али Ботуш, мястото освен с производството на голяма гама вина е и популярно за дневни винени турове. Посрещат ни топло, разказват ни за мястото, потапяме се в традициите на правене на вино с дегустация на най-добрите им бутилки.

Zornitza family estate

Желанието да разгледаме района ни отвежда в семейно имение "Зорница Естейт" в с. Зорница. Имението се е ширнало под безкрая, а хълмовете се диплят, докъдето поглед стига. Природата наоколо ти дава усещане за Тоскана. Мястото е наистина невероятно с топлия климат, минералните басейни, а вината от избата им са добро допълнение за вкусната вечеря. Тук също дегустираме Сира (толкова добър сорт за региона), Широка мелнишка лоза, Марселан, Мерло и Пти Вердо.

Zlaten Rozhen winery & museum

След като разглеждаме района се отбиваме във винарска изба "Златен Рожен", където ни посреща синът на собствениците, които освен от вино, се интересуват и от ретро автомобили. Оттам и идеята за ретро музея, който е приютил някои от най-интересните видове коли, като държавният автомобил возил някога Тодор Живков. Ретро музеят може да се посети самостоятелно, а към винарната има и хотел за настаняване.

Тук посрещаме представители на други изби в района, които искат да покажат своите добри вина на Оз Кларк и да чуят мнението му. Дегустираме вина на винарна "Дамяница", Kapatovo Family Estate, "Orbelus", Винарна "Орбелия", Винарска изба "Михови Естейт", "Via Verde", Либера Естейт, винарска изба "Рупел", Изба Синтика и "Abdyika". Опитваме позабравени български винени сортове, като Сандански мискет, Ранна мелнишка лоза (Мелник 55) и Руен. Оз Кларк разпитва относно разположението на лозята, спецификите на почвата, все неща, които са важни за крайния вкус на вината.


Aya Estate Winery

Aya Estate е нов, амбициозен проект на хората, които стоят зад Seewines. Винарната е замислена в индустриален стил и се очертава да бъде нещо, което не е правено до момента. В залите е предвидено да има арт инсталации и изкуство. Ресторантът и залата за събития са с големи прозорци, които гледам към лозята. Избата вече прави няколко поредни години собствено винено производство - тук се прокрадват сортове Ранна мелнишка лоза, Мелник, Мерло, Каберне Фран, Марсан, Вионие, Санджовезе, Совиньон Блан.

Района на Пловдив

Dragomir winery

Една от любимите ни винарни - "Драгомир" в близост до град Пловдив, в с. Бресник. Тази семейна винарната се помещава в модерна сграда, дело на архитектите от Zoom studio, завършена през 2020 г. на територията на бившия Винпром. Винарната специализира в подхода на отлежаване на вината в бутилка и е нещо, с което се гордеят. Собствениците са педантични към детайла, помещенията светят до блясък, правят всичко с желание и перфекционизъм. Посрещат ни топло, развеждат ни из производствената част и ни оставят да дегустираме разнообразна част от младите и отлежалите им вина под марките Sarva, Pitos, Dragomir reserve и Dragomir grand reserve.
Във винарната няма настаняване, но предлагат винени турове и дегустация.

Wines of Sakar

Сакар е малък, но много плодороден район. Зимата е мека, а лято - горещо и сухо, почвите са с отличен дренаж и добра основа за отглеждане на качествено грозде. Мястото е популярно със сортовете Шардоне, Димят, Вионие, Мерло, Сира, Каберне фран, Мавруд, Рубин и Тамянка.
Обединението "Wines of Sakar" е страхотен пример как избите в района се обединяват около проблемите си, за да изградят нещо заедно, освен да представят своите вина в общо помещение - тейстинг стая, където може да се опитат вината на "Бисанте", "Малката звезда", "Изба Коларово", "Иво Върбанов", "Винарна Братанов", "Вила Басареа", "Заара Естейт", "Росалеа", "Тера Тангра", те правят и фестивали в различните сезони, за да привлекат винени ентусиасти и любители на природата.

Събираме се около масата отрупана с най-добрите вина от района, а топлия приятелски разговор между всички присъстващи винопроизводители ни кара да вярваме, че бъдещето на виното е в сплотеността и единството.

Katarzyna Estate

След топлата прегръдка на Сакар се отправяме само на няколко минути по на юг, в подножието на Източните Родопи, почти до границата с Гърция. Първата реколта вина на Katarzyna Estate се появяват на пазара в далечната 2006 г., но миналата година към винарната вече има и хотелска част, която посреща гости. Винарната носи името на дъщерята на собственика, която е била художничка. Мястото е изпипано до последния детайл, стаите са с красива гледка към ширналите се лозя.
Дегустацията ни отвежда до едни от най-добрите вина на Катаржина през годините. Сортовете, които използват са Мавруд Рубин, Мерло, Каберне Совиньон, Сира и други.

Four friends winery

Дълбоко в Тракийската низина, в близост до Стара Загора се намира винарска изба "Four friends", плод на четирима приятели. Енолог на избата е Петър Илиев и той е човекът, който ни посреща на входа й. Знаеш, че близо до Розовата долина, защото розовите храсти се прокрадват из лозята. Тук се отглеждат сортовете - Мерло, Каберне Совиньон, Каберне Фран, Пети Вердо. Дегустираме няколко експериментални вина - грозде от един масив, което ферментира в три различни съда. Оз Кларк долавя разликите и се диви на резултата.

Midalidare estate

Всеки, който някога е търсил вино на български винен щанд, ако не е пил, то със сигурност е чувал за винарна Мидалидаре. Избата прави едни от най-разпознаваемите вина на пазара, а Midalidare Hotel & SPA в с. Могилово отдавна привлича посетители. Любопитно е, че тук се провежда и един от най-големите рок фестивали в страната - "Мидалидаре рок", който привлича по 40 000 души.
Дегустацията започва с пенливите вина на избата, които са глътка свежо разнообразие. Интересно е, че винарната има свои лозови масиви и в Нова Зеландия, и вече бутилира няколко реколти там, които предлага на българския пазар.

Villa Yana

За Вила Яна в с. Змейово съм ви разказвала и друг път. Много се развълнувах, че обиколката ни в търсене на хубавите български вина ни завършва точно тук. Мястото е естествено продължение на винарната BETTER HALF GARAGE WINES, зад която стои Николай Далаков и неговата по-добра половина Яна Югова.
Вечерта преминава в чудесни разговори за хубаво вино и нещата от живота. Оз Кларк ни разказва, че за него дори емоциите имат запомнящ се вкус и мирис, като усещането за триумф, който изпитва при първата си победа на крикет, за него е мирис на стара кожа, заради ръкавиците, с които е играл. Сега отново и отново когато изпитва чувството за победа, го обгръща този мирис. Това ми се струва толкова дълбоко като значение, че дълго мисля за това и на следващия ден.

Винарна Загрей

Последна спирка - винарна Загрей. Това, което отличава мястото от други изби е желанието за направа на био и натурални вина или вина с минимална интервенция. Посреща ни Димитър Костадинов, който ни разказва повече за щадящите методи по отглеждане на гроздето и поддържане на лозята. Димитър ни е приготвил хляб с квас, който сам е замесил и това показва внимателната му грижа към всичко, което прави с мисъл за крайния продукт и природата. Сортовете, които отглеждат са Димят, Ркацители, Мавруд, Шардоне, Сира и Памид.

Завършваме обиколката и през цялото време си мисля - Опознай България, за да обикнеш вината й!

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK