
ОТ БРОЯ: Свързани с природата в Станция LONA

OURHOOD е бранд за ръчно изработени мебели и аксесоари от масив. Яна Стоева е създател на марката, както и на OURHOOD Home - апартамент в центъра на София, в който се правят концептуални събития, а негови постоянни обитатели са разнообразни български занаятчийски продукти и марки.
"Задължително трябва да дойдете на The Journey през май месец", ни казват Цвета и Таньо от Lona est Via, докато през пролетта опитваме техните вина в уютния апартамент на OURHOOD home на столичния бул. "Витоша", същинско олицетворение на домашната естетика. "Не знаем какво е това, но звучи обещаващо", кимаме утвърдително ние и следва описание, което месец по-късно преживяхме едно към едно. "Заедно с Яна ще ви посрещнем в село Средно градище, първо ще ви покажем дестилерията, където правим етерични масла от рози и лавандула, a на залез слънце ще идем на аперитивна дегустация сред розите, след това ще вечеряме в двора на къщата ни, където нашата съседка Каролайн от Ирландия ще приготви 3 вида мусака." "Там сме!" в един глас заявяваме ние и ограждаме датата 22.05 в календара.
Предисторията е кратка, но завладяваща: The Journey се оформя като замисъл в главата на Яна Стоева преди година, когато решава, че иска да направи пътуваща версия на OURHOOD Home, която по интересен начин да показва и обединява местни брандове, автори и занаятчии с мисъл към устойчиво производство, работещи с ръце и сърце, които произвеждат продукти на световно ниво в България. Тогава тя споделя идеята на бизнес партньорите Цвета и Таньо, които я прегръщат без колебание. От своя страна те осъзнават, че дългото време, прекарано в Станция LONA, може да превърнат в преживяване първо за своите приятели, а впоследствие и за по-широк кръг от ценители на качествените родни продукти. Така стигаме до първото издание на The Journey, чиято идея е да се превърне в годишно събитие на различни локации.
Дестилерията |
Разходката ни започна от дестилерията на станция LONA, намираща се буквално над къщата, в която стопаните остават по време на активната беритба на рози и лавандула. Дестилерията изграждат през 2017 г., когато всъщност Цвета и Таньо решават да оставят корпоративните си професии и да се впуснат в производството на етерични масла, общ приятелски бизнес, започнат вече от техните родители. След това в портфолиото си добавят производството на вино и мед.
В дестилерията миришеше омайно сладко и докато Таньо ни разказваше за трудоемкия процес на придобиване на етерични масла, успяхме да опитаме отлежало розово масло. Същински еликсир. Всъщност всяка капчица от него е изключително ценна, защото зад нея стоят стотици часове ръчен труд. За да се получи 1 л розово масло, трябват между 3-4, понякога 5000 килограма розов цвят. Един човек може да бере до 80 кг на ден. Обикновено това се случва по изгрев слънце, а колоритните розоберачи заслужават свой собствен репортаж, уверява ни Таньо.
Вино сред розите |
И така с вино в ръка в един момент стигнахме до смайваща гледка, където действително ни очакваше масата от подзаглавието - най-красивата, която сме виждали: насред полетата с рози, красиво подредена, отрупана с различни видове хапки, реколта 2022 Lona вино и Цвета, Яна и Роси, които ни посрещнаха с усмивка и тирбушон. Оказа се, че Роси, финалист в третия сезон на Masterchef България, е приготвила специално дегустационно меню, което да съчетаем с новата реколта. Преди малко изпечен квасен хляб със сушени домати, домашни таханови бисквитки с ягоди и гофрети на клечка с разтопен шоколад и роза как да не примлясва човек, докато си спомня.
Вечерята |
Благодарим на OURHOOD и на Lona est Via за стилната и смислена идея. За това, че заради подобни хрумки българските села и занаятчийски труд оживяват отново.






