Гурме пътешествие по Червеното крайжбрежие (Кот Вермей)
Червеното крайбрежие: пътешествие из вината и вкусовете на Лангедок-Русийон
Сред красивите извивки на Кот Вермей, редуването на спретнати градчета, тюркоазени заливи и терасовидни лозя създава картина, която напомня произведение на изкуството. Тук лозята сякаш се катерят по хълмовете, докато пътят извива нагоре и надолу, между планинските масиви на Източните Пиринеи и последната ивица на френското Средиземноморие преди границата с Испания. Добре дошли в Лангедок-Русийон - регионът, който гордо произвежда една трета от вината във Франция.
За отправна точка избрахме Порт Вондр - цветно пристанище, откъдето крайморска пътека от два километра ни отвежда към едно от най-големите богатства на региона: Колюр, градчето-пощенска картичка. Тази дива и скалиста част на Средиземноморския бряг носи името Кот Вермей - "Светещото Червено крайбрежие". Наречено така заради наситените червеникави нюанси на скалите, почвите и пейзажите, които сякаш се запалват по време на изгрев и залез.
Тези земи са вдъхновявали художници като Матис и Дюран, които точно тук, в Колюр, стават пионери на фовизма. Следите от тяхното творчество продължават да живеят в атмосферата на региона. А сега и ние поемаме на пътешествие по един от най-живописните и гурме маршрути: Колюр - Порт Вондр - Банюлс.
Риболов, лозя и сладките тайни на Banyuls
Риболовът и винарството са основните двигатели на живота по Червеното крайбрежие от векове. Някога Колюр е бил столица на производството на рибни консерви, най-вече аншоа. Днес, макар да са останали само няколко малки фабрики, които работят с риба, доставяна от далечни води, лозята продължават да процъфтяват. Разположени върху склонове и тераси, тези лозя се наслаждават на изглед към морето, разстлани върху сиви камбрийски шисти.
Тук природата създава идеални условия за винопроизводство: щедро слънце, шистови почви и постоянни охлаждащи ветрове като прочутия трамонтане, спускащ се от Пиренеите. Резултатът е грозде с изключителна свежест, макар добивът да е малък, а механизацията - невъзможна. Работата по лозята е изцяло ръчна, което добавя специална нотка на уважение към всяка бутилка.
Гренашът доминира тук, заемайки 85% от лозята на Кот Вермей, докато другите основни сортове са Каринян, Сензо, Сира и Мурведър. Но най-интересният аспект на региона, без съмнение, е производството на "vins doux naturels" - подсилени вина, създадени чрез уникален процес.
Гроздовата мъст за тези вина ферментира в продължение на три дни, след което се добавя гроздов алкохол, който спира ферментацията. Така виното запазва естествените си захари, а алкохолният градус достига 15-16%.
За Banyuls, един от емблематичните продукти на региона, се използва специален метод на стареене в големи стъклени дамаджани с обем от 50 литра. Тези съдове, съдържащи предимно Гренаш Ноар, но и Гренаш Блан, Гренаш Гри, Каринян и Сира, се оставят под слънчевите лъчи за минимум три години. Този метод на оксидация придава на виното изключителни аромати на сушени плодове като смокини и стафиди, както и на ядки като бадеми.
Добрите десертни подсилени вина от региона са истински съкровища, които могат да остаряват с достойнство до 30 години. Не случайно Кот Вермей се гордее с две AOP (Banyuls и Banyuls Grand Cru) и две вина със ЗНП (Banyuls и Collioure), както и с едно IGP - Côte Vermeille. Това крайбрежие е истинска майсторска сцена за висококачествени и уникални вина.