California Dreamin'
Бляскави партита – включително в Капитолия във Вашингтон – ще отбележат една паметна годишнина за американското вино: 40 години от сляпата дегустация, която шокира света. Събитието е известно като Парижката дегустация от 1976 г.
Какво се случва тогава?
Датата е 24 май. Дегустацията е организирана от англичанина Стивън Спъриър, уважаван и влиятелен винен специалист, живеещ във Франция. (бел. ред. Спъриър беше председател на журито на първото издание на конкурса на "Бакхус", "Българско вино" през 2008 г.). Дегустаторите са французи. Резултатът: калифорнийското каберне совиньон Stag’s Leap Wine Cellars S.L.V. печели първо място при червените, оставяйки зад себе си най-добри екземпляри от Бордо. Шардонето Chateau Montelena е номер едно при белите вина, излизайки пред белите бургундски. Накратко, Напа бие Бордо и Бургундия.
Така калифорнийските вина в сляпа и съвършено прецизно организирана дегустация доказаха на света, че заслужават признанието, което до този момент са им отказвали Това не е само повратен момент за американската винена индустрия, но и събитие, което променя световната винена карта. През 2012 г. английският художник Гари Миат /Gary Myatt/ рисува картина на дегустацията.
На "случката" в Париж са посветени много книги, както и филмът Bottle Shock, с Алън Рикман в ролята на Спъриър.
През цялата година ще има събития. Едно от тях е организираният от Бо Барет от Chateau Montelena, заедно с основателя на Stag’s Leap Wine Cellars Уорън Винярски прием през май следващата година в Капитолия. Очакват се конгресмени от всички щати.
Повторна дегустация няма да се прави, както при отбелязването на 30-годишнината от събитието през 2006 г., на която са проведени паралелни дегустации в Лондон и в Напа, със същите вина от 1976.
Това е кратък документален филм за събитието:
Акценти: - Трима от най-добрите сладкари на България и бъдещето на десерта - От нищо нещо: за танца на захарта с ядките и връзката между халва, нуга и турон - Сладките вина и пътят им до трапезата ни |